top of page

Łzy to za mało

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu Drezdeneckiej Sceny Literackiej online, które odbędzie się 19 kwietnia i data nie jest przypadkowa. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku włącza się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.


19 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. To heroiczne i tragiczne zdarzenie odcisnęło wpływ na życie świadków, po obu stronach muru. Wielu twórców zainspirowało do napisania wierszy dotykających tematu samego powstanie czy eksterminacji Żydów.

Poetki i poeci związani z Drezdenecką Sceną Literacką, którzy gościli u nas oraz tacy, których w przyszłości chcielibyśmy gościć, przyjęli zaproszenie do udziału w spotkaniu online pn. Łzy to za mało. Współcześni poeci czytać będą poezję żydowskich twórców, poświęconą Holokaustowi oraz wojnie.


Po raz 11. Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, której corocznym hasłem jest „Łączy nas pamięć”. W tym roku Muzeum wyprodukowało także film animowany „Zdążyć przed Panem Bogiem” na motywach książki Hanny Krall, którego premiera odbędzie się online 19 kwietnia. Zarówno film jaki i prezentacje poetów zamieścimy w zakładce – Dyskusja – naszego wydarzenia, ale także na fanpage Biblioteki Tischnera oraz Drezdeneckiej Sceny Literackiej. Tego dnia wolontariusze będą rozdawali mieszkańcom gminy żonkile.Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.


#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile #DrezdeneckaScenaLiteracka #BibliotekaTischnera #RatownicyCztrelnictwa #obszar4współpraca #obszar5nazewnątrz


Zaproszenie do udziału przyjęli.:

- Danuta Zych /Kosin/

- Tomasz Walczak /Drezdenko/

- Beata Patrycja Klary-Stachowiak /Gorzów Wlkp./

- Zofia Dworczak /Drezdenko/

- Daria Danuta Lisiecka /Aleksandrów Kujawski/

- Laura Żurawska /Hajnówka/

- Agnieszka Weronika Mądrawska /Drezdenko/

- Anna Peplińska /Elbląg/

- Iwona Frąszczak /Gościm/ - Kalina Izabela Zioła /Poznań/ - Rafał Różewicz /Wrocław/

- Aldona Latosik /Zakrzewo-Poznań/

- Zenona Golc /Zielona Góra/ - Magdalena Kaseja /Międzychód/

- Wioletta Kinal /Grotów/


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page