top of page

Ludzie ludziom... Światowy Dzień Poezji – Drezdenko 2023


...”czasami ludzie czytają wiersze i płaczą”... Władysław Broniewski

Powoli robi się to naszą nową tradycją, kolejne spotkanie miłośników poezji i recytacji w tym jakże wyjątkowym dniu, w formule online. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera od zawsze bardzo mocno promuje poezję, tym bardziej, że wśród czytelników mamy bardzo liczne grono poetów. O tym, że poezja jest ważna i potrzebna nikogo nie trzeba przekonywać. Czytajcie wiersze, słuchajcie poetki i poetów, słuchajcie interpretatorów, każdy znajdzie coś szczególnego dla siebie. Z inicjatywy Tomasza Walczaka oraz Grupy Literacko-Artystycznej Lubdrzeń odbędzie się w sieci nowa edycja spotkania Drezdeneckiej Sceny Literackiej. Zapraszamy do przejrzenia filmików oraz kolaży z wierszami, które będą zamieszczone na stronie wydarzenia.

Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę. Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu - bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.

„Niektórzy lubią poezję”

Niektórzy – czyli nie wszyscy. Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość. Nie licząc szkół, gdzie się musi, i samych poetów, będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

Lubią – ale lubi się także rosół z makaronem, lubi się komplementy i kolor niebieski, lubi się stary szalik, lubi się stawiać na swoim, lubi się głaskać psa.

Poezję – tylko co to takiego poezja. Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy.

– W. SzymborskaDo udziału w projekcie zaprosiliśmy:

- Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka w Drezdenku - Szkołę Podstawową nr 2 im. Józefa Nojego w Drezdenku - Szkołę Podstawową nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku - Szkołę Podstawową w Goszczanowie - Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Trzebiczu

- Zespół Szkół w Drezdenku - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Drezdenku - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Drezdenku - Teatr Kotłownia w Drezdenku - Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy - Poetki i poetów drezdeneckich - Posłanki ziemi lubuskiej - Uczestnicy projektu Teatralne ABC - Programu Równać Szanse - zaprzyjaźnieni z naszą biblioteką mieszkańcy Włoch, Francji, Niemiec i Ukrainy

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page