top of page

Pozytywna Noc Bibliotek u Tischnera

Noc Bibliotek jest tylko raz w roku, dlatego musiała być wyjątkowa i taka też była, wyjątkowo pozytywna z powieścią w tle. Opowieści różnych osób wokół różnych tematów były wiodącą formą wydarzeń realizowanych przez Bibliotekę Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku oraz w Bibliotece Filialnej w Niegosławiu. Działo się dużo i ciekawie, a co najważniejsze, przy dużym zainteresowaniu Czytelników.

oPowieść o jedzeniu czyli rodzinne warsztaty kulinarne realizowane przez Niegosław, jak zawsze zgromadziły liczne grono łasuchów. Wśród śmiechów, gwaru rozmów, ciekawostek o historii pizzy, powstały przepyszne pizzerinki, które smakowały wszystkim uczestnikom wyśmienicie. Konkursy i zabawy dopełniły całości zdarzenia w ostatnim dniu września, natomiast pierwszy dzień października odbył się pod wezwaniem opowieści o filmie. Zgromadzona widownia dziecięca z zapartym tchem śledziła losy bohaterów „Biura Detektywistycznego Lassego i Mai – Pierwsza tajemnica”. Po projekcji filmowej był czas na rozmowy i dzielenie się własnymi doświadczeniami, jak radzić sobie w podobnych sytuacjach.

oPowieść o poezji czyli spotkanie autorskie z ks. Jerzym Hajdugą. Poeta znany, ceniony i rozpoznawalny w skali nie tylko regiony, ale także kraju. Rozmawialiśmy o dwóch najnowszych tomikach "Takie twoje odchodzenie" oraz "Zostań", jak również o całej twórczości poety. Spotkanie prowadził dr Jarosław Borowiec. Było kameralnie, rodzinnie i wzruszająco. To ważne i piękne spotkanie z wyjątkowym twórcą i jego wierszami, na długo pozostanie w sercach uczestników, którym Jerzy i Jarosław zgotowali wyjątkową strawę duchową. Ucztę, a właściwie rozpustę dla kubków smakowych, zapewnili Iwona i Artur Frąszczakowie, właściciele Cukierni i Piekarni Hert w Gościmiu, prywatnie także poeci. Ich „słodki stół” zrobił na wszystkich oszałamiające wrażenie, szczególnie tort udekorowany obydwoma okładkami książek Jerzego i filiżanką kawy.

W Bibliotece Głównej obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który połączony był z Dyskusyjnym Klubem Książki dla Dzieci. Z tej okazji zaprosiliśmy klasę 1A z Panią Alicją Zachciał do wspólnego czytania książki "Miś-cyrkowiec" oraz zapoznanie się z innymi publikacjami. Dzieci przekonały się, że książki wcale nie muszą być nudne i długie, mogą natomiast być naprawdę ciekawą formą spędzania czasu.

oPowieść o teatrze, Ja i ty czyli my – rodzinne warsztaty teatralne nie odbyły się z powodu choroby instruktora. Wszystkich chętnych zdążyliśmy powiadomić oraz przeprosić, jak również zapewnić, że nasza oferta jest aktualna. Jeszcze się spotkamy i wspólnie przeżyjemy ciekawą przygodę teatralną dzieci wraz z rodzicami.

oPowieść o miłości do książek i pozytywnej roli biblioteki także przesunęło się w czasie z powodu choroby Pani Eulalii. Mamy przygotowany piękny dyplom i prezent dla naszej najwierniejszej i najstarszej Czytelniczki. Jak tylko stan zdrowia Pani Eulalii się poprawi, odwiedzimy ją w domu, aby przekazać upominki.

oPowieść o szczęściu – wykład nt. Jak zadbać o swój dobrostan i satysfakcjonująco żyć, był okazją do spotkania najaktywniejszych i jednocześnie najbardziej wymagających Czytelników, będących jednocześnie słuchaczami Drezdeneckiego Uniwersytetu III Wieku z psychoterapeutką. Mądrego zawsze warto posłuchać. Jak jeszcze z opowieści mądrego można coś wziąć dla siebie i przenieść do własnego życia, to pełny sukces.

oPowieść o radości – Zabawa trwa czyli potańcówka w bibliotece była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Wielokrotnie nawiązywaliśmy przy okazji spotkań autorskich do kawiarnianego anturażu, Biblioteka ma swoją siedzibę w dawnej kawiarni, to właśnie tutaj mieściła się popularna po wojnie Caffe Mocca. W Mocce odbywały się także dancingi przy muzyce granej na żywo. Uważni obserwatorzy życia bibliotecznego przekazywali informacje, że chyba znowu Moccę otworzyli. Uradowały nas te ploteczki. Najważniejsze, że uczestniczki potańcówki, uradowane spotkaniem przy muzyce Pana Jana, filiżance kawy i herbaty, domowych wypiekach, nie chciały wychodzić do domów.

oPowieść o plastyce. Pozytywne wibracje i bardzo kreatywne działania w czasie trwania Nocy Bibliotek podjęła także Pracownia Rysunku i Malarstwa "Fantazja i wyobraźnia", której zajęcia odbywają się w bibliotece, a realizowane są przez Piotra Krysztofiaka.

Całości wydarzeń u Tischnera dopełniły warsztaty teatralne dla młodzieży realizowane przez pochodzącego z Drezdenka aktora Teatru im. Osterwy w Gorzowie oraz Teatru Kotłownia w Drezdenku – Bartosza Bandurę. Komunikacja werbalna i pozawerbalna była tematem zajęć. Otrzymaliśmy różne zadania do wykonania, które wydawały się początkowo proste, lecz okazały się być wyzwaniem, ale wspólnymi siłami zdołaliśmy je wykonać – relacjonowała Magdalena Jędryczko, jedna z uczestniczek warsztatów. Zajęcia nauczyły nas współpracy, precyzji, uważnego słuchania się nawzajem, a co też ważne bardzo nas zintegrowały – dodała Magda.

To się zwyczajnie musiało powieść u Tischnera, wszak jesteśmy i działamy dla Was!


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page