top of page

Słodka – monodram Marty Pohrebny w Teatrze Kotłownia


Biblioteka współpracując z Teatrem Kotłownia, zaprasza na spektakl w podziemiach koscioła pw. Przemienienia Pańskiego. Spektakl wyjątkowy z kilku powodów, ze względu na trudna tematykę, wielokrotnie nagradzany na festiwalach w kraju i za granicą.


Huculska wieś. W niej mieszka Darusia – niemowa. Skrywa w sobie tajemnicę, którą bohaterka odkrywa stopniowo przed nami…


Scenariusz na podstawie powieści Marii Matios Słodka Darusia, w tłumaczeniu Anny Korzeniowskiej – Bihun: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i Marta Pohrebny. Reżyseria, scenografia, choreografia: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek. Taniec: Ewa Chamera.


W swojej najbardziej znanej powieści Maria Matios dopuszcza do głosu niemą Hacułkę, która w oczach społeczności wiejskiej uchodzi za chorą na umyśle. Darusia, nazywana Słodką, czasem i głupią, nosi znamiona ludowej świętej. Jest naznaczona chorobami – koszmarnymi bólami głowy. Istotne jest też to, że główna bohaterka nie urodziła się niema, ale sama pod wpływem makabrycznych wydarzeń z przeszłości przestała mówić.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page