top of page

spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą


Kolejny wieczór autorski. będący spotkaniem Czytelników z autorem. Tym razem bohaterką będzie długo wyczekiwania, ceniona lubuska powieściopisarka Zofia Mąkosa. Zapraszamy Państwa po odbiór darmowych biletów wstępu do siedziby głównej biblioteki od 18 października w godzinach 8:00-18:00. Ilość miejsc ograniczona.

Zofia Mąkosa urodziła się w Kargowej, dzieciństwo spędziła w Chwalimiu, obecnie mieszka w Wielkiej Wsi pod Kargową na styku Wielkopolski i Lubuskiego. Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Z racji miejsca zamieszkania i zainteresowań mówi o sobie, że jest kobietą pogranicza. Na historię patrzy jak na źródło wiedzy o przeszłości i teraźniejszości. Czytanie książek to jej największa pasja, zawsze też lubiła pisać. Publikowała artykuły w lokalnej prasie.

Do emerytury powieściopisarka uczyła historii w szkole w Siedlcu koło Wolsztyna. Mąż polonista. Mają troje dorosłych dzieci. Córka maluje, fotografuje i hoduje konie, jeden z synów jest ślusarzem po filozofii, drugi serwisuje systemy komputerowe.

Wcześniejsze próby prozatorskie to opowiadania. Dwa z nich zostały zauważone przez jurorów na konkursach literackich: Opowiadanie "Jeszcze wszystko będzie dobrze" zajęło III miejsce na XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Eugeniusza Paukszty w 2012 roku, a "Gdzie jest mój dom?" zdobyło wyróżnienie na V Międzynarodowym Konkursie Literackim Liberum Arbitrium w 2013 roku.

Jej debiutancka powieść „Cierpkie grona”, wydana w 2017 roku przez Wydawnictwo Książnica, została nominowana do Nagrody Literackiej im. Andrzeja K. Waśkiewicza. Autorka jest także laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2017, nagrody przyznawanej twórcom związanym z województwem lubuskim, oraz Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2019 za „Winne miasto”, drugi tom trylogii zatytułowanej „Wendyjska winnica”. Trzeci tom, „Dolina nadziei”, ukazał się w 2020 roku. W swoich książkach stawia bohaterów przed trudnymi wyborami, a czytelników konfrontuje z problemem dobra i zła, tożsamości i uczciwości. Jest szczęśliwą żoną, matką trójki dzieci oraz babcią. To właśnie rodzina daje jej poczucie spełnienia w życiu.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page