top of page

Wystawa fotograficzna pn. „Prawa Człowieka. Dostrzegam” Maciej Byczkowski - 11 lipca 2022 - godz. 18


Wystawa „Prawa Człowieka. Dostrzegam” pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie

Kolejnym przystankiem wędrującej po Polsce wystawy fotograficznej pn. „Prawa Człowieka. Dostrzegam” będzie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku. Wystawę będzie można obejrzeć w siedzibie Biblioteki Głównej przy ul. Kościuszki 11 w Drezdenku. W ramach programu „Strefa Sztuki – ENSI Art” przygotowanego przez firmę ENSI prace będą prezentowane i udostępnione w terminie od 11 lipca do końca sierpnia 2022 roku.


Zapraszamy serdecznie na wernisaż, który odbędzie się 11 lipca o godz. 18:00. Spotkanie uświetnią wyjątkowe gościnie. Prawa człowieka są tematem bliskim wielu posłom i posłankom. Szczególnie te osoby, które przed pracą w Sejmie zaangażowane były w przeróżnych stowarzyszeniach i fundacjach. Doskonale znają środowisko i tematykę. Mandat poselski zintensyfikował ich zaangażowanie. Dlatego też biblioteka zwróciła się do kilku posłanek oraz posłów naszego regionu z zaproszeniem do wzięcia udziału w wernisażu i spotkaniu z mieszkańcami Drezdenka. Zaproszenie przyjęły: dr Anita Kucharska-Dziedzic z Zielonej Góry /Lewica/, Katarzyna Ueberhan z Poznania /Lewica/, Katarzyna Kotula z Gryfina /Lewica/, Katarzyna Osos z Zielonej Góry /KO/.

Informacje o wystawie przekazane przez organizatorów:

Wystawa została przygotowana w 2015 r. okazji 70. rocznicy powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku jej ekspozycja zbiega się z 74. rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w dniu 10 grudnia 1948 r. W swoich głównych założeniach wystawa ma wywołać dyskusję i przypomnieć, jak ważnym dokumentem dla ludzkości jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Przywoływanie tego dokumentu wydaje się być dzisiaj szczególnie uzasadnione. Wiadomo bowiem w jakich okolicznościach powstał i czemu jako kodeks honorowy miał zapobiegać.

Pierwsza część wystawy zaprasza w podróż w różne zakątki Ziemi. W tej części zdjęciom z różnych części świata towarzyszą wybrane artykuły z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Specjalnie dobrane słowa i obrazy wspólnie ilustrują takie pojęcia jak Równość, Braterstwo, Twórczość, Własność, Adoracja… Ta część inspiruje do podróży w głąb siebie i poruszenia wyobraźni. Celem wyprawy – wystawy jest dotarcie do źródeł braterstwa. To globalne przesłanie pokoju i nadziei.


W drugiej części wystawy "Dziedzictwo" pracom fotograficznym towarzyszą wybrane cytaty przedstawicieli polskiej myśli humanistycznej, takich jak Hugo Kołłątaj, Cyprian Kamil Norwid czy Leszek Kołakowski, skoncentrowane na człowieku i przynależnych mu prawach. To Polska właśnie tak dostojnie i mądrze przypomina o prawach człowieka.


Dziedzictwo myśli polskiej, opatrzone fotografiami z Wilanowa i innych miejsc ojczystych, staje się na naszych oczach wielowymiarowym dziełem serca. Dla Wszystkich. Centralnym punktem tej części wystawy są słowa Hugo Kołłątaja z 1790 roku (Prawo polityczne narodu polskiego): „Nigdy, niezależnie od epoki, niezależnie od warunków, nie jest dozwolone gwałcić prawa człowieka ani odmawiać mu przywrócenia jego praw. Żaden kraj nie jest godny nazywać się wolnym, jeśli choć jeden człowiek zmuszony jest do niewoli. Żadne ustawodawstwo nie może więc przemilczeć praw człowieka, żadne społeczeństwo nie może poświęcać jednego człowieka dla innych”. Cytat ten niezwykle pięknie wybija się na tle obrazów przedstawiających rzeźby z otoczenia Pałacu w Wilanowie. Fotografie rzeźb zostały przygotowane specjalną techniką wykorzystującą grę świateł kolorów i ujęć. Tworzy to niezwykle malarskie przedstawienie – imitację ówczesnego społeczeństwa – i porusza nowatorską ekspozycją.


Wystawę zamyka prezentacja multimedialna, w której wybrane fragmenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka czyta Andrzej Seweryn (nagranie zarejestrowano podczas wernisażu pierwszej edycji wystawy „Prawa Człowieka. Dostrzegam” w dniu 1.12.2013 r. na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, podczas uroczystego wieczoru otwierającego wydarzenia zorganizowane w ramach projektu kulturalno-edukacyjnego „2013. Europejski Rok Obywateli”).


Wystawa była również eksponowana m.in. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Centrum Kultury „Zamek” we Wrocławiu, Muzeum Dialogu Kultur – Oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, na Zamku Piastowskim w Raciborzu, w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy oraz w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

Dziękuję p. dyr. Katarzynie Hołyst z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku, za wsparcie naszego projektu oraz wspólne działanie na rzecz promocji tematyki praw człowieka. Mam nadzieję, że wystawa skupi Państwa myśli na prawach człowieka i zachęci do dyskusji nad tym tak ważnym dla globalnej społeczności tematem. Życzę Państwu pełnego emocji spotkania z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, napisał Maciej Byczkowski: Autor Wystawy, artysta, fotografik oraz Prezes Zarządu ENSI.

46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page