top of page

XIX Tydzień Bibliotek 2022 – Biblioteka – świat w jednym miejscu

XIX Tydzień Bibliotek 2022 – Biblioteka – świat w jednym miejscu

/8-15 maja 2022/

Zwyczajowo w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek /8 maja/ rozpoczął się Tydzień Bibliotek, inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako ogólnopolska akcja popularyzująca czytelnictwo. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku przyłączyła się do działania po raz trzeci. Cały cykl wydarzeń skierowany został do bardzo szerokiego grona odbiorców, tak, aby

każdy mógł znaleźć coś wyjątkowo interesującego dla siebie. Autorką drezdeneckiego plakatu była doskonale znana i ceniona autorka kolaży Małgorzata Chwiła. To nie jedyny akcent gościmskiej artystki, która przygotowała także kolaż-przypominajkę i wreszcie najważniejsze, miała również swoją wystawę online w formie filmiku.

W Drezdenku działo się wiele i różnorodnie, co zauważyli nie tylko bywalcy, ale także pojawili się w naszej książnicy mieszkańcy okolicznych miejscowości od Szczecina po Piłę. To chyba najlepsza rekomendacja, uczestnicy spotkań i wydarzeń przyjeżdżający z okolicy. Zaczęliśmy wyjątkowym spotkaniem autorskim z Magdą Umer, dziennikarką, pieśniarką, reżyserką i autorką, jedną z najważniejszych ikon polskiej kultury. Spotkanie elitarne, jednocześnie szalenie interesujące. Piękna polszczyzna, ciekawe opowieści o przyjaciołach z kręgów artystycznej bohemy, wszystko okraszone uśmiechami i serdecznością. Wejściówki rozeszły się w ciągu zaledwie dwóch dni, a przemeblowana wypożyczalnia pomieściła blisko osiemdziesiąt osób. Cóż to była za niedziela, uświetniona po wielokroć. Miałem niebywałą okazję i przyjemność moderować spotkanie z Magda Umer. Półtorej godziny minęło tak szybko. Cieszę się ogromnie, że uczestnicy wychodzili zadowoleni.

Specjalnie na tę okazję i z myślą o tych wszystkich, którzy chcieliby być obecni na wystawie, a nie mogą. Małgorzata Chwiła i jej unikatowe kolaże cyfrowe w wersji online. Czasami bardzo mroczne wręcz przygnębiające, innym razem nasycone barwami i figurami onirycznych, baśniowych światów. Kolaże to moje życie, a życie jest jak kolaż — mówi Małgorzata Chwiła. Autorce nisko się kłaniamy i dziękujemy pięknie. Współpraca z Panią to ogromna przyjemność. Zapraszamy do obejrzenia filmu, złożonego z kilkudziesięciu kolaży.

Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim, dziennikarzem i podróżnikiem. Tym razem przenieśliśmy się do tzw. łącznika w Zespole Szkół, aby umożliwić jak największej ilości osób uczestnictwo. Spotkanie biletowane przy współpracy agencji z Poznania. Nie zawiodła widownia, ponad sto pięćdziesiąt osób obecnych. Zupełnie inny charakter, choć ponownie piękna polszczyzna i charyzma gościa. Bohater ma tę wyjątkową umiejętność opowiadania z pasją, która wciąga i zabiera słuchaczy do krainy niezwykłych przygód. Spotkanie interaktywne o kierunku, którego tak naprawdę zdecydowali uczestnicy. Szamanizm i duchowość, doświadczenia ze spotkań naszego gościa w perspektywie obciążeń kultury europejskiej. Było nader interesująco nawet jeśli ktoś nadal nie wierzy w duchy.

Część wydarzeń odbyło się również w bibliotekach filialnych. Pamiętaliśmy o naszych najmłodszych Czytelnikach, stąd propozycje spotkań z autorkami literatury dziecięcej, Jolantą Karasińską z Barlinka i Katarzyną Kędzierską z Międzychodu. Gościm i Niegosław oraz Drawiny i Drezdenko. Obie autorki z wielkim pietyzmem podeszły do wydarzeń, jedna przygotowała dużą lalkę szmaciankę, nawiązującą do prezentowanych utworów, druga kolorowanki i gry interaktywne. Było wspólne czytanie, gry, zabawy, słodkości, zajęcia plastyczne. Pani Katarzyna przyjechała z Międzychodu nie tylko ze swoją twórczością, ale również z maskotką Tosią, która stała się ulubienicą dzieci. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze. Dzieci miały wiele pytań, na które nasz gość chętnie odpowiadał. Na zakończenie otrzymały od autorki wiersze z autografem a od Biblioteki słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego spotkania. Miło było usłyszeć swoje wiersze w interpretacji uczniów, którzy chętnie brali udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Podziękowania dla nich i dla Organizatorów tego niecodziennego święta. Dziękuję pięknie za zaproszenie! Takie spotkania dodają skrzydeł!! - napisała na swoim profilu Jolanta Karasińska po wizycie w Drawinach i Drezdenku.

Podczas ubiegłorocznej akcji, pomimo utrudnień pandemicznych odbyły się zajęcia warsztatowe. Biblioteka to nie tylko książki, czasopisma i płyty, to także nowe umiejętności manualne oraz przeróżne formy warsztatów, których nie mogło zabraknąć i w tym roku. Teatralne ABC, oj działo się przez dwie godziny, działo. Tym razem do wspólnej zabawy zaprosiliśmy klasę III B ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza z wychowawczynią Urszulą Pahl. Zajęcia poprowadził pedagog teatru Tomasz Walczak. Świadomość ciała, animacja, czyli ożywianie, budowanie pomników w stop-klatce, praca z gestem, mimiką oraz ekspresją ruchową, lustra i cień wszystko to było przedmiotem dzisiejszej zabawy w teatr. Kontakt wzrokowy, kontakt fizyczny, komunikacja pozawerbalna oraz budowanie zaufania przy pracy w parach, a także grupowej, na pewno przydadzą się w dalszej nauce. Było intensywnie i twórczo.

Gościliśmy na zajęciach integracyjnych ponad trzydziestoosobową grupę uczniów klas I-III, a także oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Drawinach. Lekcja biblioteczna, której tematem była książka „Mikołajek. Niczego się nie boję”. Był czas na wysłuchanie opowiadania, zabawę skojarzeniową — rodzaje butów i zagadki o butach, wspólne oglądanie bajki „Mikołajek” oraz wykonanie prac plastycznych pod tytułem „Stary but jak nowy”. Dzieciom wizyta w bibliotece bardzo się podobała, obiecały odwiedzić nas już niedługo ponownie.

Podróże w czasie to tytuł spotkania i nazwa wystawy zdjęć Tomasza Cichego. Pasjonat urbexu oraz znakomity fotograf opowiadał o swojej pasji fotografowania miejsc opuszczonych. Zdradził kilka sposobów, jak uzyskuje czy może jak wzmacnia efekt przenikania do wnętrz promieni słonecznych. Przenikające światło oraz kręcone schody to znaki rozpoznawcze zdjęć Cichego. Twórca jednej z najpopularniejszych w Polsce stron facebookowych dotyczących eksplorowania (@Addic7edEmpire), w sposób niezwykle interesujący opowiadał o swoich zainteresowaniach. Spotkanie uświetniła wystawa fotografii, którą będzie można obejrzeć przez najbliższe dwa tygodnie.

Wreszcie wydarzenie zamykające tegoroczny Tydzień, ze wszech miar niesamowite i wyjątkowe. Biblioteka niemal natychmiast po napaści Rosji na Ukrainę włączyła się w akcje pomocową. Zbieraliśmy i rozdawaliśmy dary potrzebne uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w naszej gminie. Udostępniliśmy także pomieszczenie i instrument dla ukraińskiej pianistki, by mogła ćwiczyć. Najstarsze z trzech sióstr odwiedzała bibliotekę, dwie pozostałe korzystały z instrumentu w Centrum Promocji Kultury. Zaproponowaliśmy koncert fortepianowy wszystkich trzech artystek. Inicjatywą kobiet był charytatywny charakter i zbiórka pieniędzy na rzecz walczącej Ukrainy. Tym razem wydarzenie przenieśliśmy do najpiękniejszej sali koncertowej w mieście – kościół pw. Przemienienia Pańskiego, w którym zgromadziło się około stu pięćdziesięciu osób. Wystąpiły nie trzy, a cztery wykonawczynie, gdyż spontanicznie dołączyła przebywająca czasowa i pracująca na Dolnym Śląsku kolejna pianistka, studentka uczelni w Żytomierzu. Koncert fortepianowy Maryny Zaiets, Vladyslavy Melnik i Alesksandry Ivanczenko oraz Joanna Zabłocka. Cóż to był za piękny koncert i jaka wyjątkowa publiczność. Na pewno sprzyjała wyciszeniu i zadumie także atmosfera kościoła. Od pierwszych dźwięków hymnu Ukrainy w wersji koncertowej po Libertango Astora Piazzolli na bis, było tyle pasji i emocji. Wzruszające podziękowania Mariny. Piękne, skromne i utalentowane dziewczyny. Dzisiejszy koncert okazał się jak w powiedzeniu — wisienką na torcie. Dzięki życzliwości Państwa uzbieraliśmy 2640. Biblioteka Publiczna raz jeszcze serdecznie dziękuje za współorganizacje i pomoc: parafii pw. Przemienienia Pańskiego, CPK oraz Stowarzyszeniu Sauerianum. Dziękujemy także każdej i każdemu z Was, obecnych na koncercie.

Z kronikarskiej dokładności należy jeszcze wspomnieć o nagraniach z pozdrowieniami dla czytelników biblioteki w Drezdenku. Pozdrowienia przesłali Monika Sikora z Barcelony w Hiszpanii, Tomasz Gapski z Kent w Wielkiej Brytanii oraz Leon Carassale z Le Grazie we Włoszech.

Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy zaproponować Państwu tak urozmaicony program Tygodnia Bibliotek. Nie byłoby to możliwe bez wspaniałych artystów, ich życzliwości i chęci spotkania się z mieszkańcami gminy Drezdenko. Nie byłoby to także możliwe bez wielu życzliwych i służących swą pomocą osób.

Dziękujemy serdecznie Panu Burmistrzowi — Mateuszowi Grzymałowskiemu oraz pracownikom Urzędu Miejskiego, a także niezastąpionym druhom z OSP Drezdenko za pomoc i wsparcie. Dźwigali razem z nami krzesełka, instrumenty, strażacy zawiesili baner na budynku. Szczególne podziękowania kierujemy do ks. Jerzego Hajdugi, przyjaciela biblioteki, który bardzo nam pomógł przy organizacji koncertu. Dziękujemy wreszcie Pani Burmistrz – Karolinie Piotrowskiej za kwiaty, życzenia i obecność. Nie ma biblioteki bez Czytelników, to dla Was tu jesteśmy.

Tomasz Walczak

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page