top of page
Puszcz Art.jpg

Projekt „Równać Szanse 2021”

Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku była realizatorem projektu pn. „PuszczArt czyli wędrówki artystyczne po puszczy”

Projekt „Równać Szanse 2021”

Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku była realizatorem projektu pn. „PuszczArt czyli wędrówki artystyczne po puszczy”

 

Cel projektu:

Wszystkie działania podjęte przez młodzież miały pomóc im w lepszym poznaniu środowiska społecznego, w którym żyją, nawiązaniu współpracy z osobami, instytucjami, przedsiębiorstwami i wypracowanie modelu wspólnych przedsięwzięć oraz trwałej współpracy młodzieży i dorosłych. Działania kreatywne były jedynie poligonem dla realizacji tego celu.

 

Opis projektu:

PuszczArt czyli wędrówki artystyczne po Puszczy - łączyły w sobie komponenty społeczne z artystycznymi, dla których inspiracją stały się Puszcza Notecka oraz Drawska, pomiędzy którymi położona jest Gmina Drezdenko. Wszystkie działania artystyczne podejmowane przez młodzież miały im pomóc w poznaniu siebie samego, rozbudzić kreatywność, wzmocnić poczucie własnej wartości, oraz sprawczości działania, w partnerstwie z dorosłymi. Spacery fotograficzne połączone stały się głównym działaniem, wokół, którego realizowano inne. Wystawy fotograficzne ukazywały urodę natury, ale także zagrożenia niesione przez bezmyślność ludzi w obcowaniu z przyrodą, czy eksploatacji natury dla zysków. Teatr kamishibai to forma teatru papierowego, osadzonego w drewnianych ramach, poprzez spektakl, jego formę i tematykę, uczestnicy także mówili o przyrodzie i zagrożeniach, które niosą ludzie oraz przemysł. Nabyte doświadczenia w programie pragniemy szerzyć na naszych rówieśników, ale również na dzieci, z którymi realizowaliśmy spotkania edukacyjne poprzez zabawę. Dotacja w całości przeznaczona została na zakup potrzebnych materiałów dla uczestników projektu, w niewielkim stopniu na catering oraz realizację trzech paneli warsztatowych z trenerami. Obsługę projektu zrealizowała biblioteka ze środków własnych.

 

Czas trwania:

od: 1 września 2021 r. do: 31 stycznia 2022 r.

 

Uczestnicy:

Katarzyna Błoch

Vanessa S Bada

Piotr Dąbek

Weronika Dyla

Hanna Gaudyn

Piotr Gil

Julia Jakubiak

Dominika Kudra

Olga Michałek

Maria Olszewska

Zuzanna Szymik

Mateusz Urbaniak

 

 

Relacje uczestników:

Julia Jakubiak

Projekt PuszczArt był dla mnie ciekawym przeżyciem, nauczyłam się na nim odpowiedzialności, samodzielności i pracowania w grupie z różnymi osobami. Zajęcia rozwijały naszą kreatywność, otwierały na nowe doświadczenia, poznawanie ciekawych osobistości Drezdenka. Jestem wdzięczna, że mogłam aktywnie zgłębiać się w tajemnice Puszczy Noteckiej i cieszę się, że mogłam brać udział w projekcie, który był wartościową przygodą.

Hania Gaudyn

Projekt PuszczArt, w którym wzięłam udział, dodał mi pewności siebie. Poszerzyłam swoją wiedzę w wielu dziedzinach, dostałam wiele porad jak lepiej robić zdjęcia oraz sama napisałam kilka poematów gazetowych, co było ciekawym doświadczeniem/wyzwaniem. Poznałam także lepiej miasto, w którym mieszkam — Drezdenko, które jak się okazało, ma bardzo ciekawą historię i wiele pięknych, niedocenianych przez mieszkańców miejsc.

Vanessa S Bada

Dzięki projektowi poznałam ciekawych ludzi, nowe koleżanki i kolegów. Nauczyłam się, w jaki sposób zrobić teatrzyk Kamishibai oraz dowiedziałam się, jak robić dobre zdjęcia.

Kasia Błoch

Projekt PuszczArt był dla mnie wielkim przeżyciem. Dzięki niemu wiem jak rozmawiać z ludźmi i robić dobre zdjęcia. Poznałam też wspaniałych i kreatywnych ludzi z różnymi talentami.

Piotr Gil

Dzięki projektowi PuszczArt przełamałem lody i rozwinąłem swoje pasje oraz zainteresowania. Poznałem wiele utalentowanych osób, z którymi miło było spędzić czas. Leśne spacery i wycieczki do kulturowych miejsc Drezdenka pomogły mi spojrzeć na nasze miasto z innej perspektywy. PuszczArt pozostawił po sobie także pamiątkę, w postaci licznych zdjęć z naszych spotkań i wędrówek, które pozostaną miłym wspomnieniem.

Olga Michałek

Cieszę się, że wzięłam udział w tym projekcie. Poznałam dużo nowych osób i nauczyłam się ciekawych rzeczy. Tematyka naszych zajęć była różnorodna, co dało mi dużo możliwości rozwoju. Będę miło wspominać ten czas.

bottom of page